Herbarium Fiore - botaniczne inspiracje - Blog - Fiore
 • What's new
  Herbarium Fiore - botaniczne inspiracje

  Herbarium Fiore - botaniczne inspiracje

  Zapachy i wzory wpływają na Twój nastrój, bez względu na to, czy jesteś tego świadoma, czy nie. Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu, w którym ładnie pachnie, czujesz się komfortowo. Jeśli czujesz się dobrze w swoim ubraniu, jesteś szczęśliwa, a nawet masz więcej energii. Wobec tego warto zadbać o to, aby w różnych pomieszczeniach Twojego domu zagościły np. pięknie pachnące i wyglądające kwiaty. Jeśli obawiasz się nietrwałości świeżych, możesz do tego celu użyć potpourri.

  Co to jest potpourri?

  Termin potpourri pochodzi od francuskiego słowa „pot pourri” i dosłownie oznacza „zgniły garnek”. Chociaż obecnie potpourri to mieszanka kwiatów i suszonych aromatycznych roślin, tradycyjnie było to połączenie świeżych roślin, alkoholu, soli i olejków, które pozostawiono do fermentacji, aby uzyskać znacznie intensywniejszy zapach. Zazwyczaj te składanki były trzymane w glinianych naczyniach, które z czasem pomagały zintensyfikować esencję. Aby osiągnąć zamierzony efekt, pojemnik potpourri stawiano w pobliżu źródła ciepła, które rozprowadzało zapach po całym pomieszczeniu. Dziś jednak potpourri to mieszanka suszonych kwiatów i roślin nasyconych esencjami, które subtelnie swym zapachem wypełniają całe pomieszczenie.

  Botaniczne inspiracje, czyli kwiatki, płatki i…

  Ważnym aspektem do rozważenia podczas przygotowywania potpourri jest dobranie odpowiednich kwiatów oraz koloru mieszanki do pory roku. To tak jak w przypadku skarpetek i rajstop Fiore w botaniczne wzory – tu też masz możliwość dostosowania ich wyglądu do pory roku. Na przykład białe kwiaty piwonii współgrają na rajstopach z pudrową rabatką w deszczu kropek. Taka kompozycja pasuje też do letniego potpourri, gdzie mogą znaleźć się płatki piwonii, lawenda, szałwia muszkatołowa i kilka kropli olejku eterycznego, który intensyfikuje aromat dowolnego z kwiatów w mieszance.

  Gdy na rajstopach Fiore królują czerwone róże w połączeniu z klasyczną czernią, czas wprowadzić do domu potpourri z powiewem jesieni. Składanka jesienna może uwzględniać kwiaty malwy, płatki róż, sosnowe szyszki i kilka kropli olejku z drzewa sandałowego. W ten sposób uda Ci się nadać każdemu pomieszczeniu zapach powietrza dopasowany do konkretnej pory roku: zmysłowy, świeży, relaksujący lub nostalgiczny. Możesz zmieniać mieszanki, tak jak to robisz, zmieniając wzory i kolory rajstop i skarpetek – wielobarwne i jasne na cieplejsze miesiące, a stonowane i ciemniejsze na chłodniejszy okres.

  DIY potpourri, czyli zrób to sama

  Istnieje wiele wspaniałych opcji robienia potpourri z suszonych kwiatów, przypraw lub owoców. Jednym z najbardziej znanych jest przepis na potpourri domowej roboty, do którego potrzebny jest utrwalacz zapachu. Może to być suchy mech, trociny, wióry drzewne, zmielony cynamon lub liście drzewa sandałowego. Wymagany jest także aromat, którym może być olejek eteryczny. Na koniec do potpourri potrzebne jest oczywiście pachnące i ozdobne wypełnienie np. z suszonych kwiatów. Mogą to być także przyprawy, skórki owoców cytrusowych, suszone owoce i zioła, kora drzew itp.

  Potpourri możesz przygotować w kilka chwil, najprościej jak się da, czyli na sucho. Wystarczy wymieszać suszone płatki różnych kwiatów, ziół itp. i dodać 30 g utrwalacza na każde osiem garści suszu. Taką mieszaninę przechowuje się w zamkniętym pojemniku przez około cztery do sześciu tygodni. Co jakiś czas warto poruszyć zawartością, aby mieszanina dobrze się „przegryzła”. Po tym okresie można ją włożyć do ceramicznego naczynia przeznaczonego do potpourri, lnianej sakiewki lub nawet do woreczka zrobionego z kolorowych rajstop w kwiaty. Jeśli masz takie, które Ci się znudziły, odetnij ich górną i dolną część, następnie wsyp zawartość mieszanki i zawiąż supły po obydwu stronach. Taki worek potpourri możesz powiesić np. w szafie.

  Zapachowy, drobny susz kwiatowy możesz także wykorzystać przy wytapianiu wegańskich, sojowych świec. Rozpuszczony w kąpieli wodnej wosk sojowy z dodatkiem wybranego olejku zapachowego można wymieszać z potpourri lub układać je warstwami na zastygającym wosku. Taka świeca zapalona w chłodne, jesienne wieczory, ociepli wnętrze i otuli je wspaniałym zapachem.

  Eksperymentuj z potpourri zarówno w modzie, jak i w dekoracjach. Niech rajstopy w kwiaty staną się Twoją inspiracją na wprowadzenie nowych detali w aranżacji wnętrza.

Compare