Color blocking - Blog - Fiore
 • What's new
  Color blocking

  Color blocking

  Color blocking – nowy trend w dobieraniu kolorów

  W świecie mody i designu od zawsze obowiązywały pewne zasady dotyczące dobierania kolorów. Jednak w ostatnich latach można obserwować małą rewolucję, która zmieniła dotychczasowe zwyczaje i wprowadziła do naszych szaf, a także wnętrz zupełnie nowe podejście. Color blocking, czyli ciekawe zestawienia kolorystyczne stały się nowym sposobem na wyrażanie siebie poprzez odważne, kontrastowe połączenia barw. Ten trend przekształcił nasze spojrzenie na temat łączenia kolorów, otwierając drzwi do kreatywności i eksperymentów w dziedzinie zarówno mody, jak i designu. Co nazywamy color blockingiem? Jak łączyć kolory? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania!

  Color blocking – co to jest?

  Color blocking to najnowszy trend, który polega na odważnym zestawianiu różnych kolorów w jednej stylizacji.Warto jednak dodać, że za prekursora color blockingu uznaje się Yves’a Saint Laurenta – francuskiego projektanta mody. W latach 60. zaprojektował sukienkę, która łączyła geometryczne wzory, a także kolory takie jak żółty, czerwony, niebieski i nie tylko.

  Color blocking wykorzystuje jaskrawe, kontrastowe odcienie – przeciwległe kolory z koła barw, czyli kolory dopełniające. Kroje ubrań powinny być dosyć proste, a płaszczyzna kolorów duża. To świetny sposób, aby uzyskać zaskakujący i zjawiskowy efekt. Dobrym pomysłem jest na przykład połączenie zielonego i czerwonego, a także niebieskiego i pomarańczowego. Wspomniane odcienie to kolory komplementarne, czyli znajdujące się naprzeciwko siebie na kole barw. Nieco delikatniejszy efekt uzyskasz, łącząc kolory sąsiadujące, czyli zielony i żółty, a także czerwony i różowy. Jeśli lubisz zaszaleć, odważnym połączeniem będzie czerwień i czerń, przełamana białymi akcentami.

  Color blocking – podstawowe zasady doboru ubrań

  Chcesz tworzyć piękne stylizacje będące połączeniem kontrastowych kolorów lub kilku odcieni tego samego koloru? W takim razie najwyższy czas poznać podstawowe zasady doboru ubrań. Komponując swoją stylizację, kieruj się następującymi aspektami:

  - odważne kolory – color blocking to odważne połączenia barw, które zwykle opierają się na kontrastach. To zestawianie jasnych i ciemnych kolorów, znajdujących się naprzeciwko siebie lub sąsiadujących. Podstawą w kontekście tego trendu jest koło barw, które powinno być dla Ciebie drogowskazem;

  - minimalizm w dodatkach – kluczowe jest zachowanie umiaru w dodatkach. Color blocking jest głównym elementem stylizacji, dlatego należy unikać nadmiaru ozdób, które mogą przyćmić efekt kolorystyczny;

  - proporcje i równowaga – istotne jest wyważenie proporcji kolorów. Kontrastujące obszary powinny się uzupełniać, tworząc harmonijną całość. Niezależnie od tego, czy są to duże obszary kolorów, czy subtelniejsze akcenty, to właśnie równowaga jest kluczowa;

  - spójność stylizacji – choć color blocking opiera się na kontrastach, ważne jest to, aby cała stylizacja była spójna. To może oznaczać powtarzanie pewnych kolorów lub utrzymanie pewnej palety barw i geometrycznych wzorów.

  Wiesz już, jak dobierać kolory, wzory i dodatki. Zastosowanie tych zasad pozwoli na stworzenie wyjątkowych stylizacji, które wyróżnią się z tłumu, dodając Ci sporo odwagi i jeszcze więcej radości.

  Color blocking – zalety trendu

  Omawiany trend zdecydowanie ma wiele zalet. Można do nich zaliczyć między innymi:

  - możliwość wyrażenia swojej osobowości – color blocking pozwala wyrazić swoją kreatywność i indywidualność poprzez odważne zestawienia kolorystyczne. To sposób na wyróżnienie się z tłumu i manifestowanie własnego stylu;

  - ożywienie swojego stylu – ta technika dodaje energii i ożywia codzienne stylizacje. Kontrastowe połączenia kolorów wnoszą świeżość do garderoby, dodają dynamizmu i witalności;

  - kreatywność w modzie – możliwość eksperymentowania z różnymi kolorami pozwala na tworzenie wielu różnorodnych stylizacji z tego samego zestawu ubrań. To oszczędność czasu i pieniędzy, a jednocześnie duża swoboda w kreowaniu codziennego looku.

  - wyróżnienie się w tłumie – color blocking daje szansę na wyrazistą prezentację swojego charakteru. To sposób na zwrócenie uwagi i stworzenie oryginalnego wizerunku.

  Color blocking – przykładowe stylizacje

  Jeśli chcesz tworzyć modne stylizacje, ale potrzebujesz nieco inspiracji – mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji. Jesteśmy przekonani, że pomogą Ci one wyrazić swoją osobowość i unikalny styl. Pierwszą propozycją jest odważna, ale jednocześnie elegancka stylizacja z udziałem koloru czerwonego, czarnego i białego. Załóż czarny t-shirt, czarne szorty i czerwoną, oversize’ową marynarkę. Do tego dobierz czarne podkolanówki oraz czarne buty z białym akcentem.

  Inny pomysł to monochromatyczna stylizacja oparta na jednym kolorze, ale w różnych odcieniach. Na przykład, granatowa sukienka zestawiona z jasnoniebieskimi szpilkami i torebką w odcieniu kobaltu. Nie da się zaprzeczyć, że z takim lookiem kojarzy się między innymi styl lat 2000.

  Kolejna propozycja to łączenie komplementarnych kolorów – żółta bluza z fioletowymi spodniami lub czerwona spódnica z zielonymi rajstopami i topem. W ten sposób uzyskasz bardzo wyrazisty efekt. Choć color blocking często kojarzy się z intensywnymi barwami, można również sięgnąć po pastelowe odcienie, tworząc subtelne, lecz efektowne kompozycje. Przykładem może być różowa bluzka połączona z miętowymi spodniami. To świetna stylizacja na imprezę firmową!

  Stylizacje oparte na geometrycznych wzorach i blokach kolorów to również strzał w dziesiątkę. Przykładem może być spódnica z wyraźnie oddzielonymi kolorowymi sekcjami. Te przykładowe stylizacje ukazują różnorodność, jaką oferuje color blocking, zachęcając do eksperymentowania i tworzenia wyjątkowych, odważnych looków.

  Color blocking nie jest tylko kolejnym trendem, który za chwile odejdzie w zapomnienie – to manifestacja odwagi i kreatywności. Nie ma granic czy sztywnych reguł, istnieje jedynie pole do wyrażania siebie poprzez intensywne, kontrastowe połączenia barw. Można powiedzieć, że color blocking przypomina o tym, że odważne podejście do kolorów może nieco zmienić spojrzenie na otaczający nas świat, dodając mu dynamizmu, energii i niepowtarzalnego charakteru. Właśnie dlatego warto sięgnąć po tę formę ekspresji, odkrywając swoje ulubione zestawienia kolorystyczne. Uwolnij swoją kreatywność i baw się modą!

Compare