Jak dać nogom ulgę na co dzień?

W krajach wysoko rozwiniętych nawet 40% kobiet zmaga się z problemem uczucia ciężkich nóg. Najczęściej jest on wywołany nieprawidłowym krążeniem w obrębie kończyn dolnych, to z kolei powoduje nie tylko ogromny dyskomfort w ramach codziennego funkcjonowania, ale bardzo często wręcz niemożność prowadzenia aktywności fizycznej. Co więcej, uczucie ciężkości nóg może wywoływać groźne następstwa dla zdrowia. Dowiedz się, jak diagnozować taką przypadłość i powiedz STOP ciężkim nogom.

Uczucie ciężkich nóg — przyczyny

Za uczucie ciężkich nóg najczęściej odpowiada niewłaściwe krążenie krwi. Nieprawidłowa cyrkulacja krążenia krwi w żyłach może być zaś następstwem różnych powodów, np.

- predyspozycji genetycznych,

- nadwagi albo otyłości,

- pracy w pozycji stojącej,

- uzależnienia od wyrobów tytoniowych,

- stosowania złej diety oraz braku aktywności fizycznej, przez co mięśnie łydek są znacznie osłabione.

Na szczęście, ociężałość nóg udaje się łatwo i skutecznie niwelować poprzez poprawę jakości życia, eliminację czynników destrukcyjnych oraz stosowanie nieinwazyjnej terapii leczniczej. Poznaj jeszcze jedną, nieoczywistą przyczynę tzw. ciężkich nóg, którą również należy czym prędzej zwalczyć.

Uczucie ciężkich nóg a zaburzenia nerwicowe

Okazuje się, że uczucie słabych nóg może być jednym z somatycznych objawów zaburzeń nerwicowych. Często fakt, że objawy płynące z ciała nierozerwalnie wiążą się z kondycją psychiczną i naszym ogólnym dobrostanem budzi niemałe zaskoczenie. Świadomość wpływu zdrowia psychicznego na działanie całego organizmu wciąż rośnie, ale mimo niej, nie jesteśmy czasem w stanie połączyć kropek i ciężko nam uwierzyć, że bolesne objawy z ciała mogą mieć swoje źródło w psychice. Według specjalistów takie symptomy są nietypowe, ale występują niezwykle często w przypadku nerwicy bólowej. Co więcej, sama choroba tego rodzaju niezwykle osłabia cały organizm, również mięśnie.

Uczucie ciężkich i słabych nóg — domowe sposoby

Domowe sposoby na uczucie ciężkich nóg mogą przynieść doskonałe rezultaty. Przede wszystkim zaleca się zmianę stylu życia i wdro enie aktywności fizycznej, aby wzmocnić łydki. Osoby, które wykonują pracę w pozycji stojącej w bezruchu, powinny wdrożyć regularny odpoczynek, przynajmniej przez 5 minut w ciągu godziny. Powinien on być realizowany w pozycji siedzącej, najlepiej z nogami uniesionymi powyżej wysokości serca.

Ciężkie nogi można zwalczać również dietą, przede wszystkim tą lekkostrawną z minimalną ilością tłuszczów nasyconych i cukrów prostych. Pomoże także rzucenie nałogu palenia tytoniu.

Prawidłowe krążenie krwi w żyłach kończyn dolnych zapewni także regularny masaż nóg. Można go wykonywać ręcznie, ale świetnie sprawdza się również masaż silnym strumieniem wody, naprzemiennie zimnej oraz ciepłej.

Należy unikać gorących kąpieli, lepiej sprawdzą się chłodne prysznice, a najlepsze efekty przynosi morsowanie.

Leki na ciężkie nogi — tabletki czy maści?

Terapia lekowa zależy od przyczyny uczucia ciężkich nóg. Szczególnie skuteczne okazują się tabletki, w których skład wchodzi diosmina, hesperydyna oraz dobesylan wapnia. Miejscowo i doraźnie pomagają również maści i żele, najlepiej te z wyciągiem z kasztanowca i trokserutyną.

Odpowiednio dobrane rajstopy na ciężkie nogi

Produktem, dedykowanym ciężkim, opuchniętym nogom i polecanym przy wykonywaniu wymagających pracach stojących są rajstopy Comfort Firm o mocnym, stopniowym ucisku na całej długości nogi. Zastosowano w nich specjalistyczne włókna LYCRA® ENERGIZE, dzięki którym stanowią one doskonałą profilaktykę antyżylakową. Warto zauważyć, że rajstopy te są dostępne w wielu rozmiarach, aż do XL, więc każda z Pań znajdzie te idealne dla siebie.

Panie, które uskarżają się na uczucie ciężkich nóg, powinny zwrócić szczególną uwagę na rajstopy z kofeiną. Fiore oferuje szeroki wybór takich rajstop w swoich kolekcjach, a do ich stworzenia zastosowano innowacyjną technologię oraz najwyższą jakość każdego składnika.

Jak działają rajstopy z kofeiną? Przede wszystkim wykazują działanie energetyzujące i dodają lekkości zmęczonym nogom poprzez pobudzanie krążenia. Zawarty w rajstopach zmiękczacz z ekstraktu kofeiny pozwala korzystać z nich każdego dnia przy zachowaniu optymalnego komfortu. Nowoczesne rajstopy modelują oraz wyszczuplają sylwetkę, a także wspierają walkę z cellulitem.

Co na ciężkie nogi? Regularny ruch

Ponieważ ból nóg jest bardzo często następstwem osłabienia mięśni, zaleca się aktywność fizyczną. Wystarczy każdego dnia przeprowadzić 20-minutowy trening, aby wzmocnić zastawki żylne i odpowiednio pobudzić krążenie krwi. Świetnie sprawdza się spokojny spacer, niezbyt intensywny jogging oraz nordic walking. Polecaną aktywnością jest także jazda na nartach, pływanie i jazda na łyżwach.

Pamiętaj, że objawów ciężkości nóg nigdy nie należy bagatelizować, ponieważ taki dyskomfort może w końcu zmienić się w poważną chorobę żylną.

Blog

Stylizacje na święta – modne pomysły na wigilię – Fiore

Odkryj inspiracje dla stylizacji na święta, które sprawią, że będziesz czuła się wyjątkowo....

Grube rajstopy – ciepło i styl na chłodniejsze dni – Fiore

Dowiedz się wszystkiego o grubych rajstopach. Zobacz propozycje stylizacji idealne na...

Outfit do szkoły – modne i wygodne stylizacje – Fiore

Szukasz pomysłów na outfit do szkoły? Odkryj modne i wygodne stylizacje, które sprawdzą się na co...

Koronka elastyczna – jak ją nosić, by wyglądać stylowo?

Dowiedz się, jak wykorzystać koronkę elastyczną w modzie. Odkryj elegancję i wygodę w...